21949933 1806293762732055 8377370672597141143 oMistrzostwa Polski w Biegu na Orientacje w "królewskich" konkurencjach t.j. w biegu na dystansie klasycznym i sztafetach w tym roku odbyły sie w Puszczy Darżlubskiej w ok. Leśniewa w dn.23-24 września 2017r. Szykowaliśmy sie do tej imprezy od dwóch miesięcy. Setki przebieganych kilometrów, dziesiątki godzin treningów w lesie z mapą oraz czas poświęcony analizie naszych startów miały dać nam pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani do tego startu. I chyba byliśmy. Trudny fizycznie i technicznie teren, do jakiego trudno przygotować się na Dolnym Śląsku sprawił, że we wrześniu szukaliśmy nieszablonowych rozwiązań. Starty w Czechach, które w żadnym przypadku nie były podobne do tego co przygotowali nam organizatorzy MP, pozwalały na doskonalenie pojedynczych wyizolowanych umiejetności oraz miały na celu dać zawodnikom pewność co do przygotowania kondycyjnego. Apetyt na sukces mieliśmy duży... jak zapewne wiele klubów, ale przecież wszystkim nie może się udać, bo medali musiałoby być z 15 w każdej kategorii. W każdym razie nasi najlepsi zawodnicy pokazali, że potrafią ścigać się w każdym terenie i z każdym rywalem. W biegu klasycznym najlepszy wynik uzyskała Agnieszka Mazurek z kat. K16, która już po raz drugi w tym roku stanęła na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski.

Agnieszka potwierdziła to co jej trenerzy wiedzą od dłuższego czasu, że długie trasy z trudnymi punktami to będzie jej najmocniejsza strona. Świetnie również zaprezentował się nasz najmłodszy zawodnik Stanisław Kurzyp zdobywając w kat. M16 srebrny medal ustępując jedynie Piotrowi Rzeńcy (Mistrzowi Europy) z Orientusia Łódź. Nasz klubowy profesor z każdym ważnym startem potwierdza, że przyszłość również należy do niego. W starszej kategorii również sięgneliśmy po medale. Tym razem brązowe krążki (a dokładniej to prostokąty) zawisły na piersi Agnieszki Cych i  Mikołaja Krawczyńskieg, którzy zajęli 3 miejsca w swoich kategoriach t.j. w K18 i M18. Wśród młodzieżowców po medal sięgnął nasz klubowy maszynista - Szymon Sosenko. Seniorzy wyjątkowo tym razem zostali bez medali, a z najstarszych zawodników startujących w kategoriach masters dwa brązowe medale wybiegali sobie trenerzy: Remigiusz Widziewicz w M50 i Kalikst Sobczyński w M45. Poza medalistami w TOP6 uplasowali się: Wojciech Kowalski 5m w M21, Justyna Kostrzewska 4m K20 i Emilia Zięba 5m K20. Brak naszej najlepszej seniorki Hanny Wisniewskiej oraz trenera Cycha na pewno uszczuplił naszą zdobycz, która i tak wydaje się bardzo dobra. Trasy przygotowane przez organizatora były trudne zarówno fizycznie jak i technicznie. Niewątpliwie na zwiększenie trudności miały wpływ wcześniejsze liczne opady deszczu, które zmieniły teren zawodów w jeden wielki błotno-wodny tor przeszkód. Po wyczerpującym biegu przyszedł czas na szybki wypoczynek i odprawę przed sztafetami.  
Klasyk - WYNIKI.
W drugim dniu zawodów przyszła kolej na najbardziej emocjonującą konkurencję - sztafety. W tym roku wystawiliśmy tylko dwa zespoły juniorskie, cztery seniorskie i jeden masterski. Najmocniejsze składy zmontowaliśmy w juniorach rezygnując z budowania zespołów juniorów młodszych. Najlepsze nasze "szesnastki" czyli Stanisław i Agnieszka miały za zadanie wzmocnić juniorów... i spisali sie wyśmienicie przyprowadzając nasze zespoły na pierwszej zmianie na pierwszych pozycjach. Chłopcy już do samego końca nie oddali prowadzenia i cała trójka: Stanisław Kurzyp, Mateusz Rosłaniec i Mikołaj Krawczyński, mogła cieszyć się ze zdobycia złotego medalu. Dziewczęta, po słabszym biegu na drugiej zmianie Katarzyny Ciesiółki, wywalczyły srebro, które przypieczętowała Agnieszka Cych robiąc najlepszy czas z III zmian... I to niestety już po sztafetowych medalach dla Śląska. Blisko medalu były nasze seniorki biegnące w składzie Weronika Cych, Justyna Kostrzewska i Lucyna Wiktor (Drewniowska), które jeszcze po drugiej zmianie prowadziły. Niestety słabszy występ Lucyny na trzeciej zmianie pozbawił nasza sztafetę trofeum. Jedno oczko dalej uplasowali się panowie w składzie Szymon Sosenko, Piotr Ostój i Wojciech Kowalski. W ich wypadku bieg był ciągłą wspinaczką od 13 pozycji po pierwszej zmianie. Drugie nasze zespoły seniorskie z juniorami w składach zajęły odpowiednio 11 (panie) i 12 (panowie) miejsca. Również mastersom nie udało się w tym roku zdobyć medalu w sztafetach. Brak w naszych zespołach sztafetowych Hanny Wiśniewskiej (startującej w Mistrzostwach Czech), Aleksandra Bernaciaka, Wojciecha Dwojaka, Romualda Gugi i trenerów Piotra Cycha, Kaliksta Sobczyńskiego i Remigiusza Widziewicza na pewno nie pozostał obojętny na dorobek medalowy ślaska w tej konkurencji... pozostaje otrzepać futro i wykazać się za dwa tygodnie. Chyba dobre czasy nastały, skoro 7 medali Mistrzostw Polski i 2 medale Mistrzostw Polski Masters zdobyte w ostatni weekend pozostawiają jednak spory niedosyt.  WYNIKI SZTAFET.
 

o nasO NAS

O naszej sekcji i trochę o biegu na orientację.
Witamy wszystkich sympatyków biegania po lesie z mapą i kompasem na stronach sekcji biegu na orientację Wojskowego Klubu Sportowego ŚLĄSK. Dla dobra naszej dyscypliny jak i każdego pojedynczego miłośnika orienteeringu zapraszamy wszystkich do współpracy i sportowej rywalizacji.

Jeśli chcesz być najlepszy i aby osiągnąć ten cel jesteś gotów ciężko pracować...
... to jest wśród nas miejsce również dla Ciebie.

Zapisz siebie lub swoją pociechę do naszej sekcji i rozpocznij przygodę na całe życie! Nie ma bardziej urozmaiconego sportu niż biegi na orientację. Dlatego dyscyplina ta przyciąga przede wszystkim ludzi ciekawych nowych doznań, pełnych siły, radości i czasem potrzebujących czegoś ekstremalnego. Choć sport ten nie jest (jeszcze!) tak popularny w Polsce, to możliwość spełnienia się zarówno fizycznego jak i intelektualnego wynagradza brak zainteresowania mediów. Nagrodą są również wyjazdy do krajów skandynawskich czy Czech, gdzie dyscyplina ta jest traktowana na równi z najważniejszymi dyscyplinami olimpijskimi. Bieg na Orientację można zacząć w każdym wieku, organizatorzy zawodów oferują trasy o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Wystarczy zgłosić się do jednego z naszych trenerów i zapisać się do jednej z grup treningowych. Na co więc czekasz? Zawodnicy naszej sekcji stanowią o sile Reprezentacji Polski. Co roku nasi juniorzy i seniorzy wracają z workiem medali z Mistrzostw Polski. Jak to się dzieję, we Wrocławiu gdzie o las do treningu dość trudno? Profesjonalny system szkolenia najmłodszych, liczne wyjazdowe treningi techniczne, częste wypady na zawody do Czech, to jest to co wyróżnia nas spośród większości klubów w Polsce. Dlatego możemy pochwalić się najlepszymi zawodnikami w kraju - Hanną Wiśniewską, Weroniką Cych, Wojciechem Kowalskim i Wojciechem Dwojakiem,będącymi jednocześnie w światowej czołówce. Już najprawdopodobniej niedługo dołączą do nich kolejni utalentowani juniorzy... może to będziesz Ty lub Twoje dziecko?