69858335 2847524868608934 7162825600736952320 n

Sprinterski bieg na orientacje to bardzo specyficzna konkurencja. Jedni ją kochają, a inni nienawidzą dlatego bardzo trudno przejść koło niej obojętnie. Szybkie bieganie, w którym o wyniku mogą zdecydować nawet sekundowe błędy wymaga specjalnego przygotowania. W tym roku Mistrzostwa Polski w konkurencjach sprinterskich rozegrano w dn.7-8.09.2019 w Serocku (bieg indywidualny) i w Nowym Dworze Mazowieckim (bieg sztafetowy). Teren w Serocku oferował trasy wariantowe z przewyższeniami, dużą ilością schodów tym samym był bardzo wymagający zarówno technicznie jak i fizycznie. Nowy Dwór Mazowiecki, który był areną sztafet może nie był jakimś super wyborem, ale to co oferował wystarczyło na porządne sprinterskie sztafety…


Nasze specjalistyczne przygotowania do tych mistrzostw trwają około miesiąca. Pierwszego sierpnia organizujemy trening sprinterski na Nowym Dworze
J)) (we Wrocławiu). Trasa bardzo wariantowa i z pozamykanymi sztucznie przejściami. Pierwsze starcie ze sprintami wypada bardzo obiecująco, a co najbardziej cieszy to dobra frekwencja.

2019 8 1 3x15km

Kolejny techniczny trening sprinterski robimy trzy dni później na Kozanowie. Kilka krótkich tras i interwałowe ściganie to nasza najefektywniejsza metoda przygotowań. Dla utrudnienia orientacji oczywiście kilka przejść zamykamy i przy okazji unikamy biegania na pamięć w terenie, który niektórzy już trochę znają.

2019 8 4 2x2000 Kozanow.2x2km A

2019 8 4 2x2000 Kozanow.2x2km B

Dwa dni później 06.08.19 ponowne wracamy na Nowy Dwór i znowu było jest szybko.

4x1km.4x1

Od 08.08 2019 nasi zawodnicy szykują się do boju w najkrótszych MP na obozach. Pierwsze 8 dni spędzamy w Jagniątkowie, gdzie powoli szykowaliśmy formę fizyczną właśnie z ukierunkowaną na szybkie krótkie bieganie. Dużo rytmów, tempówek, analizy i poprawy techniki biegu i… jakże by inaczej przeprowadzamy dwa treningi sprinterskie na mapach w Jeleniej Górze i Świeradowie Zdroju.

jg sprint o9.JG camp 1

 

jg sprint o9.JG camp 2

 

swzdr.SZ 15.08

Prosto z Jagniatkowa jedziemy pobiegać trochę po lesie. Rumcajsowa Mila to trzy dni zmagań w Czechach, które miały z jednej strony przypomnieć trochę orientacji leśnej, a z drugiej miały dać wytchnienie od sprintów. Najważniejsza jednak była perspektywa pobiegania w skałach, których jednak niestety organizatorzy nam oszczędzili. Przyjemny hotel w Mlada Boleslav, smaczne czeskie obiadki wynagradzają nam skałkowe niedobory.

***

Z Czech wracamy 18go sierpnia i realizujemy kolejne dwa treningi sprinterskie podczas, krótkiego wrocławskiego antraktu przed wyjazdem na Ukrainę. Jeden na Bartoszowicach, a drugi na Kuźnikach. Przerwę zaaplikowali nam trenerzy, którzy postanowili doładować swoje baterie na koncercie zespołu Metallica…

bartoszowice 20.08.20.08.2019

 

trening sprint.ogień


23go odpalamy fury i pędzimy do Lwowa, pędzimy w Polsce, koczujemy na granicy 3 godziny i za kordonem już spokojniutko do bazy turystycznej, która przez kolejne 8 dni będzie naszym domem. Plan pobytu we Lwowie jest prosty. 3x2 Czyli 3 razy po dwa dni z rzędu sprinterskie treningi z mapą z tego pierwszy indywidualny, a drugi ze startu masowego. Co trzeci dzień przerwa w formie aktywnego odpoczynku na krótkiej trasie ok. 3-3,5 km na leśnej mapie.

Pierwszy szybki trening:

Santa barbara 2x7 1z2.2x7 1 2

 

Santa barbara 2x7 2z2.2x7 2 2

 

Na drugi dzień start masowy:

masowy czukarina

I dzień przerwy na lasek :)

Diabelskie skały in out 7500.in out 40.sm

 

i tym cyklem jeszcze dwa razy... 

Najciekawsza mapka była na Łyczakowie i bieganie tam dało wiele wyzwań technicznych.

short lyczakow.fuego.sm

Niestety z powodu pożaru jakieś fabryki z chemikaliami w pobliżu Lwowa nie udaje nam się wystartować w zawodach w przedostatni dzień naszego pobytu. Dlatego z zaplanowanych 6 szybkich treningów zrealizowalismy 5. Na szczęście mapa i trasy dzień później spełniają całkowicie nasze oczekiwania. Poza tym Lwów okazał się świetnym miejscem do robienia orientacji zarówno sprinterskiej, jak i leśnej… i na pewno tu wrócimy. Poza tym to miasto kontrastów pełnych starych zniszczonych blokowisk, śmieci w lesie, a z drugiej strony piękna choć zaniedbana starówka i co najważniejsze wspaniali ludzie z sercem na dłoni, którzy zawsze byli gotowi i chętni do niesienia pomocy. Tu przy okazji dziękujemy bardzo Jurijowi Badanowi, który był niezwykle pomocny i bez którego wszystko byłoby znacznie trudniejsze.

Wracamy do Wrocławia… dwa akcenty i… jesteśmy gotowi
J…do tego jeszcze dokładna analiza tego co nas moze czekać na Mazowszu zwłaszcza dokładne prześwietlenie mapy na sztafety udostępnionej przez organizatora...

czy przygotowaliśmy sie wystarczająco dobrze? Ile ludzi tyle opini wiec niech przemówią wyniki.
Na Mistrzostwach Polski w Sprinterskim BnO w biegu indywidualnym zdobywamy 13 medali w tym 6 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe. Najbardziej nas cieszą medale naszej młodzieży, która zdobyła ich aż 6. Złote zawisy na szyjach Hani Sudoł i Mikołaja Krawczyńskiego, srebro padło łupem StaSia Kurzypa, Oli Ciury i Agnieszki Cych, a z brązem do Wrocławia wróciła Kasia Ciesiółka. W seniorach tym razem musieliśmy obejść się smakiem, za to nasi mastersi wymiatają równo: Kostia Majasow Wygrywa w M35, w M40 drugi jest Karol Gmur, w M45 wygrywa Kajo, w M50 zwycięża Piotrek Cych, Remek w tej samej kategorii jest trzeci, Romek Guga rozwala M60 i swój pierwszy medal zdobywa Ania Kurzyp w K50. Dzień później walczymy w sztafetach. Po pasjonującej walce wygrywamy w najmłodszej kategorii S16 gdzie Hania Sudoł wraz z Frankiem Łagodą wygrywają minimalnie po zaciętym finiszu ze sztafetą Azymutu Pabianice. W drugiej kategorii młodzieżowej zajmujemy drugie miejsce. Nasza sztafeta biegnąca w składzie Aleksandra Ciura i Stanisław Kurzyp (srebrni dzień wcześniej), musielu uznac wyższość sztafety Orientusia Łódź (którą tworzyli złoci medaliści z wczorajszego biegu) i zdobyli srebro. W sztafecie mieszanej w kat. S70 srebrny medal zdobył Wojtek Dwojak, który wystartował razem z Wiolettą Konkol-Klimczak z Siódemkii Rumia. Nasz seniorska sztafeta biegnąca w składzie: Agnieszka Cych, Wojciech Kowalski, Mikołaj Krawczyński i Lucyna Wiktor musiała zadowolić się 5 miejscem. Wyniki naszych zawodników są wyśmienite, choć pewnie można było coś jeszcze urwać, ale tak myśli pewnie dużo więcej zawodników z innych klubów. Wszystkim serdecznie gratulujemy.
Były to nasze ostatnie Mistrzostwa Polski w tym roku (poza klubowymi) i nasz dorobek medalowy za cały rok przedstawia się naprawdę imponująco. W 2019 roku w Mistrzostwach Polski zdobyliśmy 61 medali (29 zł, 18 sr, 14 br) z tego nasza młodzież wywalczyła 28 (12 zł, 11 sr, 5 br), seniorzy 4 (2 zł, 1 sr, 1 br) i mastersi 29 (15 zł, 6 sr, 8 br)… powalczyliśmy

o nasO NAS

O naszej sekcji i trochę o biegu na orientację.
Witamy wszystkich sympatyków biegania po lesie z mapą i kompasem na stronach sekcji biegu na orientację Wojskowego Klubu Sportowego ŚLĄSK. Dla dobra naszej dyscypliny jak i każdego pojedynczego miłośnika orienteeringu zapraszamy wszystkich do współpracy i sportowej rywalizacji.

Jeśli chcesz być najlepszy i aby osiągnąć ten cel jesteś gotów ciężko pracować...
... to jest wśród nas miejsce również dla Ciebie.

Zapisz siebie lub swoją pociechę do naszej sekcji i rozpocznij przygodę na całe życie! Nie ma bardziej urozmaiconego sportu niż biegi na orientację. Dlatego dyscyplina ta przyciąga przede wszystkim ludzi ciekawych nowych doznań, pełnych siły, radości i czasem potrzebujących czegoś ekstremalnego. Choć sport ten nie jest (jeszcze!) tak popularny w Polsce, to możliwość spełnienia się zarówno fizycznego jak i intelektualnego wynagradza brak zainteresowania mediów. Nagrodą są również wyjazdy do krajów skandynawskich czy Czech, gdzie dyscyplina ta jest traktowana na równi z najważniejszymi dyscyplinami olimpijskimi. Bieg na Orientację można zacząć w każdym wieku, organizatorzy zawodów oferują trasy o różnej długości i o różnym stopniu trudności. Wystarczy zgłosić się do jednego z naszych trenerów i zapisać się do jednej z grup treningowych. Na co więc czekasz? Zawodnicy naszej sekcji stanowią o sile Reprezentacji Polski. Co roku nasi juniorzy i seniorzy wracają z workiem medali z Mistrzostw Polski. Jak to się dzieję, we Wrocławiu gdzie o las do treningu dość trudno? Profesjonalny system szkolenia najmłodszych, liczne wyjazdowe treningi techniczne, częste wypady na zawody do Czech, to jest to co wyróżnia nas spośród większości klubów w Polsce. Dlatego możemy pochwalić się najlepszymi zawodnikami w kraju - Hanną Wiśniewską, Weroniką Cych, Wojciechem Kowalskim i Wojciechem Dwojakiem,będącymi jednocześnie w światowej czołówce. Już najprawdopodobniej niedługo dołączą do nich kolejni utalentowani juniorzy... może to będziesz Ty lub Twoje dziecko?